white house under maple trees
Polecane Porady Technologia

Termomodernizacja domu – jak prawidłowo ją wykonać?

Ocieplać dom czy nie? Co daje termomodernizacja? Takie pytania bardzo często zadają osoby budujące dom lub planujące remont elewacji albo obejścia. Dlatego w tym artykule postaramy się wytłumaczyć, dlaczego ocieplenie budynku to nie tylko polepszenie jego wyglądu zewnętrznego, ale również minimalizacja kosztów i tym samym – spora optymalizacja wydatków.

Termomodernizacja domu – dlaczego jest istotna?

Odpowiednia izolacja mieszkania zapewnia nie tylko ochronę ścian i wnętrza przed wilgocią, upałem i zimnem, ale również skutecznie optymalizuje koszty, które przed jej wykonaniem mogą przytłoczyć. O jakich opłatach mowa? Choćby pieniądze uiszczane na poczet opłat lub wymiany pieca to niebagatelne sumy. Z tego powodu wiele osób, koniec końców, decyduje się na wykonanie ocieplenia. I po czasie nie żałują, ponieważ okazuje się, że koszty spadają, a cena ocieplenia zwraca się już po pierwszej zimie.

Ocieplenie domu – od czego zacząć?

Wiadomo, że najlepiej wykonać je w trakcie budowy. Czasami kupujemy dom lub wcześniej nie starczyło nam na to środków i ocieplamy kilkuletni budynek. Najlepiej zacząć od wyboru materiałów na termomodernizację. O tym, czy lepszy będzie styropian, czy też wełna mineralna, lepiej zadecydować na samym początku. To pozwala oszacować koszty. Jeśli zatrudniamy ekipę, na przykład Termobud, który wykonuje docieplenia budynków Częstochowa, resztą zajmą się budowlańcy. Co jednak w sytuacji, gdy wszystkim będziemy zajmować się osobiście?

Samodzielne ocieplenie domu

Na początku musimy oczyścić wszystkie ściany i pozostawić je do naturalnego wyschnięcia. Im dłużej będą się wietrzyły tym lepiej. Kolejny krok to oczywiście zakup wszystkich materiałów, w tym styropianu i innych akcesoriów, niezbędnych do ocieplenia. Kluczowe jest także odpowiednie, profesjonalne rusztowanie i złożenie go z dbałością o wszystkie szczegóły. Dzięki temu nasze przedsięwzięcie będzie bezpieczne.