black canon printer on brown wooden table
Finanse Polecane Porady Technologia

Tanie drukowanie – jak nie przepłacać za drukarkę?

Supermarkety czy popularne dyskonty wciąż kuszą tanimi urządzeniami do drukowania. Czasami cena drukarki to jedynie 200 zł, a okazuje się, że urządzenie dodatkowo posiada jeszcze funkcje skanowania i kopiowania. Wydawałoby się, że świetna okazja, prawda? Wiele osób właśnie z takiego założenia wychodzi, a to niestety duży błąd.

Tania drukarka – czy na pewno?

Jeśli nie mamy zbyt dużych funduszy do wydania na urządzenie drukujące, szukamy zwykle drukarki atramentowej z tej niższej półki cenowej. Tak, żeby nie kosztowała więcej niż 300 zł. Canon? HP? W tym przedziale cenowym na pewno znajdziemy jakieś urządzenie. I wszystko wydaje się być super, dopóki nie skończy się nam tusz. Chcemy zakupić kolejny i oczom nie dowierzamy, spoglądając na ceny oryginalnych tuszy. I to jest właśnie podstawowy problem najtańszych urządzeń do drukowania, ponieważ oszczędzamy tylko pozornie. Co z tego, że kupimy najtańszą drukarkę, jeśli połowę jej ceny będziemy wydawać co jakiś czas na tusze? Zanim więc dokonamy zakupu, sprawdźmy, ile kosztować nas będą tusze i czy mają one swoje zamienniki. Tak, by później nie okazało się, że użytkowanie drukarki wyniesie nas wielokrotnie drożej niż sama drukarka.

Zamienniki dobrą opcją?

Wielu z nas oszczędza jak może, dlatego bardzo często zamiast oryginalnych tuszów, kupujemy ich tańsze zamienniki. Czy takie wyjście jest dobre? Zamienniki produkowane są zwykle przez mało znane firmy, które nie stanowią konkurencji dla znanych marek. I choć wiele osób twierdzi, że są one dużo gorszej jakości, tak naprawdę znajdziemy producentów, którzy nie odstają zbytnio jakością od oryginałów. Owszem, z pewnością zdarzy nam się trafić na tusz gorszej jakości, który będzie wysychał i być może zapcha nam głowicę, ale nie mierzmy wszystkich producentów jedną miarą. Ważną zaletą zamienników jest to, że często możemy kupić je nawet kilkadziesiąt złotych taniej niż oryginalne zestawy tuszów. Jeśli drukujemy bardzo dużo, takie rozwiązanie będzie dobre. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od urządzenia, jakie posiadamy. W przypadku drukarek HP nie ma zbyt dużych różnic cenowych. Ale jeśli postanowimy kupić nieco droższy sprzęt z Epsona, zestaw zamienników wyniesie nas ok. 30 zł, podczas gdy oryginalne tusze będą kosztować ponad 150 zł. Różnica jest ogromna, prawda?