Polecane Porady Technologia

Tani i dobry tablet – na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie?

Tani i dobry tablet – na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie?

Ekran

Wielkość i rozdzielczość ekranu w największym stopniu determinuje jakość użytkowania urządzenia. Nieustająco najbardziej popularne są tablety z ekranem o przekątnej 7,5 cala – jednak na rynku dostępne są większe i mniejsze urządzenia, a od niedawna pojawiły się phablety – czyli urządzenia będące połączeniem smartfonu i tabletu. Phablet przypomina smartfon z bardzo dużym ekranem.

Niezależnie od preferowanej wielkości ekranu, najważniejsza jest jakość jego wykonania. Zastosowanie technologii IPS przy produkcji ekranów tabletów jest już standardem w wielu nowszych modelach urządzeń. Jednak w przypadku tanich tabletów, producent często na tej technologii oszczędza, chcąc zaproponować konsumentom przystępną cenę. Kolejnym krokiem jest rozdzielczość – im ona wyższa tym lepsza jakość wyświetlania obrazów, grafik czy gier.

Bateria

Dla większości użytkowników priorytetem jest jak najdłuższe działanie tabletu – a to jest możliwe dzięki wydajnej baterii. Im bateria bardziej pojemna, tym dłuższy czas działania może zapewnić. Niestety pojemność baterii jest wprost proporcjonalna do jej wielkości – im bateria pojemniejsza, tym większa – a to z kolei sprawia, że tablet nie będzie bardzo cienki, ani super lekki.

Procesor

Ilość rdzeni w procesorze i jego taktowanie determinuje szybkość działania systemu, aplikacji itp. To ile rdzeni powinien mieć procesor danego urządzenia, zależy od tego, w jakim celu tablet będzie użytkowany – do obieranie poczty e-mail czy wyświetlania prezentacji, procesor nie musi mieć czterech rdzeni. Jeżeli natomiast tablet ma służyć jako domowe centrum rozrywki i umożliwiać jednoczesne korzystanie z kilku aplikacji naraz, granie w najnowsze gry czy płynne wyświetlanie filmów – procesor powinien być dość „mocny” – posiadać co najmniej dwa rdzenie o wysokim taktowaniu. Wszak procesor jest sercem tabletu. Warto również zainwestować w sprzęt z dużą ilością pamięci operacyjnej RAM oraz z wbudowanym modemem 3G, który umożliwi połączenie z internetem, nawet w przypadku braku dostępnych sieci wi-fi.

Podsumowując, wybór odpowiedniego tabletu w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Tani i dobry tablet może spełniać większość podstawowych funkcji tabletów, lecz aby znaleźć odpowiedni sprzęt, należy przeszukać rynek tabletów głównie pod kątem szukanych przez nas funkcji. W przypadku, gdy fundusze przeznaczone na zakup urządzenia są dosyć ograniczone, należy się liczyć z tym, że nie będzie to urządzenie najbardziej znanego producenta, a postawić trzeba będzie bardziej na parametry techniczne niż na wygląd tabletu. To na co należy zwrócić uwagę to stosunek jakości do ceny wybranego urządzenia.