closeup photo of turned-on blue and white laptop computer
Polecane Porady Technologia

Jak dbać o komputer, by dłużej nam posłużył?

Nie da się ukryć, że zakup laptopa lub komputera stacjonarnego to ogromy, jednorazowy wydatek. Dlatego dzisiaj sprawdzimy, jak o niego dbać, by posłużył nam na długo. 

Kupując komputer czy to do codziennej pracy, czy dla rozrywki liczy się dla nas nie tylko jego wygląd, cena i wnętrze, ale również to, by na długo nam posłużył. Żeby tak się stało warto wygospodarować kilka minut dziennie na to, by zabezpieczyć go przed atakiem wirusów, soku albo okruszków po jedzeniu. Do tego oczywiście przyda się jeszcze regularne odświeżanie go.

W takim razie, jak prawidłowo zadbać o laptopa i jak dobrze go „pielęgnować”? Czy opłaca się inwestować w używany komputer z outletu? Zaraz to sprawdzimy!

Codzienna „pielęgnacja” laptopa – triki

Dobrze jest wypracować sobie codzienne nawyki, które pomogą nam dbać o komputer Może to być, na przykład każdorazowe usuwanie zbędnych plików, zdjęć, folderów oraz comiesięczne przeglądanie listy programów, żeby sprawdzić których z nich już nie używamy albo skanowanie komputera w poszukiwania potencjalnych wirusów.

Po zakończonej pracy na laptopie możemy go również przetrzeć specjalną szmatką z płynem. Powinniśmy również w miarę możliwości zawsze wyłączać go, nie usypiać. Pamiętajmy, by nie przeładowywać jego baterii. Jeśli podłączymy sprzęt do ładowarki, co jakiś czas sprawdzajmy, czy jest już w pełni zasilony i odłączajmy go. To oszczędzi akumulator i wiek komputera.

Kolejna sprawa, o której warto pamiętać to sposób przenoszenia naszego gadżetu. Warto zadbać o to, by zawsze chować go do specjalnej torby, w której nie będzie narażony na zarysowania kluczami czy bilonem.

Wybór odpowiedniego sprzętu – używany laptop

Kiedy jednak nasz sprzęt już kompletnie odmawia posłuszeństwa i okazuje się, że nawet nie warto go naprawiać, to wtedy warto kupić używany, ale dobry komputer. „Przechodzone” laptopy mogą być jeszcze lepsze i przede wszystkim tańsze od swoich braci z wyższej, sklepowej półki. Wystarczy tylko znaleźć profesjonalny sklep.