woman signing on white printer paper beside woman about to touch the documents
Finanse Polecane Porady Zdrowie

Dlaczego warto posiadać prywatne ubezpieczenie na życie?

Życie lubi płatać różne niespodzianki i niektórych wydarzeń niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć.  Stąd coraz więcej osób w Polsce decyduje się na prywatne ubezpieczenie na życie. W poniższym artykule dowiesz się, co możesz zyskać, decydując się na taki krok i w jaki sposób możesz pomóc swoim bliskim na wypadek, gdyby Ciebie zabrakło.

Czym jest prywatne ubezpieczenie na życie?

Prywatne ubezpieczenie na życie to finansowe zabezpieczenie dla rodziny na wypadek śmierci jej bliskiego. Stanowi szczególnie przemyślane rozwiązanie, jeśli np. posiadasz kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania finansowe. Dlaczego? Jeśli doszłoby do sytuacji, w której Cię zabraknie, Twoja rodzina otrzyma wypłatę świadczenia, które nie tylko pozwoli im na spłatę zaległych długów, ale również na utrzymanie standardu życia na godnym poziomie.

Prywatne ubezpieczenie na życie, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa finansowego bliskim, stanowi również bardzo dobry sposób na zgromadzenie kapitału na określony lub dowolny cel. 

Prywatne ubezpieczenie na życie – korzyści

Prywatne ubezpieczenie na życie posiada wiele zalet w kilku aspektach. Przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo i komfort psychiczny zarówno dla nas jak i naszej rodziny. W momencie, gdy np. dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub poważnego uszczerbku na zdrowiu, które uniemożliwią Ci powrót do pracy, Ty i Twoja rodzina otrzymacie odpowiednie wsparcie finansowe.

Ponadto w momencie narodzin swojego dziecka, zawarcia związku małżeńskiego lub zakupu domu, możesz liczyć na podwyższenie ochrony. Jest to wysokość sumy ubezpieczenia bez konieczności ponownej oceny ryzyka.

Prywatne ubezpieczenie na życie to także świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy zgromadzić dodatkowy kapitał na czas emerytury lub zapewnić naszym dzieciom lepszy start w dorosłe życie. Co więcej poziom ochrony, a także wysokość sum ubezpieczenia możesz dopasować indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości. Możesz także zadecydować o okresie trwania polisy. Prywatne ubezpieczenie na życie możesz zawrzeć na okres terminowy, wynoszący minimum 5 lat lub bezterminowy, podpisywany na czas nieokreślony. 

Warto również zwrócić uwagę na korzyści prawne, jakie posiada prywatne ubezpieczenie na życie. Przede wszystkim, nie podlega żadnym egzekucjom, z wyłączeniem roszczeń alimentacyjnych. Oznacza to, że nie może zostać zajęte przez komornika lub przejęta w ramach grzywny np. na rzecz Skarbu Państwa. Co więcej, jest wolne od podatku od darowizn i nie stanowi masy spadkowej. Oznacza to, że Twoi bliscy otrzymają pieniądze pochodzące z polisy niezależnie od postępowania spadkowego.

O czym warto pamiętać, wybierając prywatne ubezpieczenie na życie?

Decydując się na zakup prywatnego ubezpieczenia na życie, należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim podjęcie decyzji o posiadaniu takiej polisy powinno być dobrze przemyślane. W takiej sytuacji warto zastanowić się, jaka suma ubezpieczenia będzie satysfakcjonująca dla nas oraz naszych bliskich, a także zakresu ochrony oraz rodzaju polisy. Dobrym rozwiązaniem jest także porównanie różnych ofert. W ten sposób unikniemy dokonania zbyt pochopnego zakupu i np. przepłacania za prywatne ubezpieczenie na życie, z którego nie będziemy zadowoleni. 

Jeśli podejmiemy już decyzję, w zawieranej przez nas umowie warto sprawdzić czas karencji oraz wyłączenia odpowiedzialności i pozostałych ograniczeń. Karencja oznacza okres od momentu podpisania umowy z ubezpieczycielem, w którym nawet jeśli dojdzie do zdarzenia, nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Posiadając taką wiedzę, będziesz mieć pewność, ile musisz odczekać, aby uzyskać pełną ochronę oraz otrzymać wsparcie finansowe. 

Wybierając prywatne ubezpieczenie na życie, warto zwrócić uwagę na elastyczność zawieranej umowy. Jest to istotne, ponieważ w ramach zawartej umowy można dokonywać zmian, np. podwyższenia lub w razie konieczności obniżenia wysokości składki oraz sumy ubezpieczenia. Ponadto każdego roku ubezpieczyciel może proponować indeksację składki, co pozwala na utrzymanie realnej wartości kwot, które miałyby być wypłacone np. za 20 lub 30 lat.