woman with silver and yellow hoop earrings
Finanse Polecane Porady Zdrowie

Czy leczenie kanałowe może być bezbolesne?

Kiedy pojawia się lekki ból zęba, często go ignorujemy i staramy się zagłuszać tabletkami. Odkładamy wizytę u stomatologa, a zasiadamy na fotelu dopiero wtedy, kiedy ból staje się nie do zniesienia. Wtedy okazuje się, że konieczne jest leczenie kanałowe, które większości z nas kojarzy się z jeszcze większym bólem i długotrwałym leczeniem. Czy tak musi być? Czy leczenie kanałowe zawsze boli?

Czym właściwie jest leczenie kanałowe?

Przeprowadza się je wtedy, kiedy doszło do nieodwracalnych zmian w wewnętrznej tkance zęba tzw. miazdze. Stomatolog musi więc oczyścić nie tylko komorę zęba, ale również wszystkie kanały w korzeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala pozbyć się głównego źródła bakterii, które z czasem mogłyby się rozprzestrzenić na cały organizm.

Leczenie kanałowe bez bólu?

Chociaż dawniej leczenie kanałowe Radom trwało kilka tygodni i bywało bardzo bolesne, to w dzisiejszych czasach, wraz z rozwojem medycyny – pojawiły się nowe, bezbolesne metody leczenia. Dziś jest ono możliwe do przeprowadzenia nawet podczas jednej wizyty, podczas której pacjent nie odczuwa żadnego bólu z nim związanego. Odpowiednie znieczulenie pozwala całkowicie wyeliminować nie tylko ból, ale nieprzyjemne uczucie rozpierania, które nie raz pojawia się podczas czyszczenia kanałów zębowych. Stomatolog ma również sposób na tych pacjentów, których przeraża sam zastrzyk – przed podaniem właściwego znieczulenia, lekarz może użyć specjalnego żelu czy sprayu i w ten sposób znieczulić miejsce przed podaniem zastrzyku. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego pod narkozą.

A co po zakończeniu leczenia?

Wyleczony kanałowo ząb pozbawiony jest nerwów, a co za tym idzie, przestaje dawać jakiekolwiek dolegliwości bólowe. Jedynie kilka godzin po leczeniu możemy odczuwać lekki ból czy dyskomfort, który jest spowodowany podrażnieniem ozębnej.